Extra! Jaworzno

Switch to desktop Register Login

Wielkie apetyty na węgiel

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spółki górnicze znalazły się na krawędzi, a ich załogi ogłosiły pogotowie strajkowe. Ceny węgla w portach ARA ustabilizowały się na dramatycznie niskim poziomie 52 dolarów za tonę po nieustannym spadku z poziomu 130 dolarów w latach 2010-2011. Tymczasem wciąż trwa wyścig o uzyskanie koncesji na wydobycie przez prywatne spółki.

Przed dwoma tygodniami gruchnęła wiadomość, iż w Trzebini mogą powstać nawet dwie kopalnie, czerpiące ze złóż zamkniętej w roku 2001 KWK „Siersza”. Złożem „Siersza 2”, które znajduje się na północny-wschód od Jaworzna i częściowo wkracza w granice naszej gminy w okolicach Ciężkowic, zainteresowana jest spółka Carbon Investment Sp. z.o.o. Ta sama, która przed czterema laty ubiegała się o wydobycie ze złóż „Jan Kanty” w Jaworznie.
W grudniu 2014 roku całkowite udziały w spółce przejęła australijska spółka Balamara Resources Ltd. Według półrocznego raportu finansowego z końca grudnia 2014 koszt tej strategicznej inwestycji wyniósł ponad 10 mln dolarów (z tego $ 500.000 w gotówce, a reszta w akcjach). Największym atutem Carbon Investment Sp. z o.o. wydaje się koncesja na rozpoznanie złoża „Siersza 2”, którą spółka uzyskała w 2013 roku i na jej podstawie wykonała odwierty badawcze. To właśnie Carbon Investment (już kontrolowana przez Balamarę) będzie ubiegać się o wydanie decyzji środowiskowej dla przyszłej inwestycji oraz w dalszej perspektywie o koncesję na wydobycie.
W prospektach informacyjnych grupy Balamara znajdujemy szacunki, iż projekt „Mariola 1” (bo tak ma nazywać się przyszła kopalnia) jest oparty na solidnych analizach zarówno geologicznych, jak i ekonomicznych. W złożu „Siersza 2” zalegać ma nienaruszona rezerwa około 39,5 mln ton węgla, zapewniająca początkową żywotność kopalni na 15 lat. Daje to zakładane wydobycie na poziomie około 2,7 mln ton rocznie, co jest porównywalne z Zakładem Górniczym „Sobieski”. Spółka przewiduje rozpoczęcie wydobycia na koniec roku 2016.
Ekonomiczny aspekt projektu we wstępnym studium wykonalności opiera się na założonych dosyć niskich kosztach wydobycia - $ 45/t (ok. 170 zł/t). O 100 zł mniej niż średnia cena wydobycia w działających aktualnie kopalniach. Opłacalność obliczono dla średniej ceny sprzedaży węgla na poziomie $ 68/t (ok. 256 zł), czyli znacznie powyżej aktualnej ceny surowca w portach ARA. Balamara szacuje, że koszt uruchomienia kopalni „Mariola 1” wyniesie 550 mln zł.
Wyraźnie widać, iż Balamara pragnie stworzyć pozytywny klimat wśród mieszkańców Jaworzna wokół swej potencjalnej inwestycji. Znak firmowy spółki pojawiać się zaczął na imprezach organizowanych w mieście. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem promocji marki jest fakt, że od niedawna  Balamarę znajdziemy jako sponsora żeńskiej drużyny siatkówki MCKiS Jaworzno. W lokalnej prasie pojawiają się tez artykuły o górnictwie i jego oddziaływaniu na środowisko naturalne opatrzone logotypem spółki. Wszystko po to, by przekonać sceptycznych jaworznian, że Balamara jest firmą cechującą się wysoką odpowiedzialnością społeczną.
Wspomniany wcześniej półroczny raport finansowy grupy na dzień 31 grudnia 2014 wskazuje, że w tym okresie wykazała ona po opodatkowaniu stratę w wysokości ponad 2,9 mln dolarów. Na przełomie lutego i marca w mediach ekonomicznych na Antypodach pojawiła się wiadomość, iż Balamara w świetle drastycznego spadku cen jej akcji w ciągu 12 miesięcy z poziomu 16 centów do 1 centa, nosi się z zamiarem opuszczenia australijskiego parkietu giełdowego (ASX). Grupa ma zamiar wykorzystać 4 mln dolarów zamiennej pożyczki, aby skupić się na projekcie „Mariola 1”.

 

 

 

Ostatnio zmieniany
tom

Zaloguj się, by skomentować