Extra! Jaworzno

Switch to desktop Register Login

Chłodnia do 1 marca 2018

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Największa chłodnia kominowa już w roku 2018 dołączy do najwyższego komina w Polsce. Będzie sięgać 2/3 jego wysokości.

Przejeżdżający przez okolicę Jaworzna często traktują komin jaworznickiej elektrowni jako znaczący punkt orientacyjny widzialny z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Stał się on czymś w rodzaju industrialnego symbolu naszego miasta. To nie powinno dziwić, gdyż wybudowana w roku 1977  konstrukcja o wysokości 306 m jest najwyższym kominem w Polsce i szesnastą najwyższą budowlą w naszym kraju (wyższe są jedynie maszty centrów nadawczych).
Już wkrótce, bo za trzy lata nieopodal stanie kolejny kolos – największa w Polsce chłodnia kominowa. W mijającym tygodniu weszła w życie umowa na budowę chłodni kominowej nowego bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno III. Wybuduje ją na zlecenie Rafako katowicki Uniserv – Piecbud, który jest jedyną polską firmą specjalizującą się w budowie tego typu obiektów. Wartość kontraktu opiewa na 164,8 mln zł netto.
Jaworznicki kolos będzie miał wysokość 200 m i średnicę przy wylocie 74 m. Średnica podstawy wyniesie 126 m, czyli w jego wnętrzu bez trudu zmieściłyby się obecne trzy chłodnie kominowe „Trójki”. Zakończenie robót zaplanowano na 1 marca 2018 roku, a rozruch chłodni do 13 kwietnia 2018.
Chłodnia będzie umożliwiać odprowadzanie spalin z nowego bloku energetycznego, co od dłuższego czasu jest już standardem. Podobną rolę spełniają aktualnie funkcjonujące w Elektrowni Jaworzno III chłodnie kominowe. W zasadzie od połowy lat 90-tych, kiedy zainstalowano w jaworznickiej elektrowni systemy niskiej emisji tlenków azotu oraz instalację odsiarczania spalin, 306-metrowy komin pozostaje nie użytkowany.
Nowy blok będzie rocznie spalał ok. 2,4 mln ton węgla. Większa jego część ma pochodzić z zakładów górniczych Sobieski i Janina. Nie wykluczone, iż TAURON przejmie również KWK Brzeszcze. Obecnie trwają analizy ekonomiczne zagrożonej kopalni i jej możliwego przyszłego funkcjonowania w ramach Grupy TAURON.

 

 

 

Ostatnio zmieniany
tom

Zaloguj się, by skomentować