Extra! Jaworzno

Switch to desktop Register Login

Biznes

Biznes (67)

- Naszą ambicją jest stworzenie osiedla, które mieszkańcy wskazywać będą jako przykład i źródło czerpania pozytywnych wzorców dla innych deweloperów i administratorów – mówi Henryk Węgrzyn, prezes spółki deweloperskiej budującej osiedle „Cztery Pory Roku” w Jaworznie. Osiedle oferować będzie rozwiązania dotąd niespotykane na innych jaworznickich osiedlach. Wypielęgnowana zieleń i konserwator na telefon – zachodnioeuropejskie standardy dla mieszkańców.

Kto będzie zarządcą osiedla „Cztery Pory Roku”?
Henryk Węgrzyn: - Nasza firma zbuduje budynki, a następnie będzie ich administratorem. Nie jesteśmy typowym deweloperem, który chce się tylko wzbogacić na sprzedaży. Dla nas mieszkaniec nie będzie problemem, lecz klientem, którego należy obsłużyć tak, by był zadowolony. Mieszkańcy ze wszystkimi sprawami będą zgłaszać się wyłącznie do nas. Sądzę, że to wiele kwestii ułatwi.

Z myślą o wygodzie mieszkańców planuje Pan zatrudnienie na stałe konserwatora - „złotą rączkę”, który usuwać będzie ewentualne usterki na bieżąco?
- Przez długi czas mieszkałem na jednym z dużych jaworznickich osiedli. Dobrze więc wiem, jak uprzykrzają życie dosyć błahe awarie, które można usunąć w kwadrans, a tymczasem żeby się tego doczekać trzeba składać dziesiątki podań i czekać, czekać, czekać... A przecież to jest takie proste. Nasze rozwiązanie, to konserwator, który będzie w bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami. Wystarczy telefon, a zatrudniony na etacie konserwator przybędzie i wymieni na przykład uszczelki w cieknącym kranie lub tym podobne mikrousterki. Informacje o większych awariach, których naprawa wykracza poza jego możliwości, będzie przekazywał automatycznie do nas, tak by podjąć stosowne działania. Żadnej „papierologii”, podań, czekania i nerwów – szybka reakcja na bieżąco.
Dodatkową zaletą konserwatora w budynku będzie także możliwość wynajęcia go do drobnych prac remontowych. Na przykład przemalowaniem przedpokoju - do którego żadna firma nie przyjedzie, bo to za mały metraż i nikomu się nie opłaca - będzie mógł się zająć konserwator po godzinach swej regularnej pracy. Ale będzie to już oczywiście umowa między mieszkańcem a samą osobą zatrudnioną na stanowisku konserwatora.

Słyszałem również o pomyśle zatrudnienia ogrodnika...
- Przecież widzimy jak kwestia utrzymania zieleni wygląda na „starych” osiedlach. Generalnie ze względów oszczędnościowych cięcia przeprowadza się dwa razy w roku. Jakie są efekty wszyscy wiemy. A przecież mieszkańcy płacą czynsze i maja prawo wymagać utrzymania zieleni w znacznie lepszej kondycji.
„Cztery Pory Roku” będą skąpane w zieleni rosnącej nie dość że wokoło budynków, to również na wewnętrznych dziedzińcach. Aby zapewnić jej  właściwą pielęgnację, zatrudniony zostanie ogrodnik. To na nim spoczywać będzie odpowiedzialność za regularne koszenie trawników, cięcie drzew i krzewów, sadzenie i pielęgnację kwiatów. To naprawdę nie są olbrzymie koszty, a jakość otoczenia będzie nieporównywalnie lepsza niż na pozostałych jaworznickich osiedlach.
Zaznaczę, że nazwy poszczególnych budynków związane z porami roku znajdą swe najbardziej wyraźne odzwierciedlenie w kompozycjach roślinnych na wewnętrznych podwórkach. Dziedzińce będą wprost kwitnąć i dawać ukojenie swą zielenią. Przypomnę również, iż budynki zostaną wyposażone w zielone dachy, których główną rolą będzie filtrowanie powietrza wpadającego na dziedzińce.

Kolejnym osiedlowym utrapieniem bywają psy, a właściwie ich właściciele, którzy po pupilach nie sprzątają. Później nieprzyjemne niespodzianki trafiają się w piaskownicach.
- Zagadnienie hodowania psa w mieszkaniu na osiedlu wielorodzinnym jest zdecydowanie bardziej złożone. Część z naszych potencjalnych lokatorów muszę rozczarować, ale inna część odczuje zapewne ulgę. Wprowadzamy w regulaminie zapis, iż mieszkańcy nie będą mogli posiadać psów o wadze przekraczającej 10 kg, a także wyszczególnimy nieakceptowane rasy. Chodzi o psy wpisane na listę ras potencjalnie niebezpiecznych. Na naszym osiedlu nie będzie można hodować np. amstaffów czy pitbulli.

Czy to trochę nie godzi w wolność obywateli.
- Uważam, że wolność jednych nie może naruszać wolności innych. Dla mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci bawiących się na dziedzińcach budynków, aniżeli czyjś kaprys posiadania pitbulla. Poza tym nikogo nie zmuszam do zamieszkania w „Czterech Porach Roku”, są inne osiedla i jest wolny wybór. Jeśli ktoś koniecznie chce mieć psa o bojowym usposobieniu lub naprawdę dużego pupila, musi wybrać inne osiedle. Aczkolwiek osobiście sądzę, że posiadanie 30-40 kilogramowego psa w mieszkaniu o metrażu 50 metrów kwadratowych i bez dużego, własnego podwórka nie jest rozsądne, a tym bardziej humanitarne.

A co z właścicielami małych psów?
- Im dedykujemy ogrodzony wybieg oraz „piesuary”, które pozwolą zachować czystość i higieniczne otoczenie osiedla. Nie chodzi o to by utrudniać życie, a wręcz przeciwnie – by zniwelować potencjalne napięcia i konflikty sąsiedzkie.

„Piesuary”? A cóż to za wynalazek?
- Rozwiązanie zaczerpnięte z Europy Zachodniej. Kilka specjalnie wyznaczonych stanowisk, gdzie właściciel znajdzie pojemnik na odchody zwierzęcia oraz dozownik jednorazowych rękawiczek. „Piesuar” będzie zawierał feromony, które sprawią, że pies właśnie w tym rejonie zechce załatwiać swe potrzeby fizjologiczne. Myślę, iż sama presja społeczna i chęć zachowania dobrosąsiedzkich relacji sprawi, że właściciele będą sprzątać po swoich pupilach, zwłaszcza że udostępnimy im wszelkie ku temu udogodnienia.

Wizja wydaje się być wzorcowym osiedlem mieszkaniowym.
- Naszą ambicją jest stworzenie osiedla, które mieszkańcy wskazywać będą jako przykład i źródło czerpania pozytywnych wzorców dla innych deweloperów i administratorów. Jak wspomniałem, znam doskonale bolączki trapiące mieszkańców dużych, „starych” osiedli mieszkaniowych w Jaworznie, bo sam nim kiedyś byłem. Znam też rozwiązania zachodnie, z których warto skorzystać. „Cztery Pory Roku” stanowią właśnie taki powiew nowego, zachodnioeuropejskiego podejścia do mieszkalnictwa.
Jaworzno jest miastem, które bardzo dynamicznie się rozwija. Zauważam, że pojawia się wręcz moda na osiedlenie się w naszym mieście. Dociera do nas spora ilość zapytań o warunki zakupu lub wynajmu od mieszkańców Chrzanowa, Oświęcimia czy Sosnowca. Skoro miasto staje się coraz bardziej nowoczesne i traktowane jest jako atrakcyjne miejsce, to branża deweloperska powinna za tym nadążać, oferując nowoczesne i atrakcyjne warunki mieszkaniowe.

Zasadnicze pytanie – kiedy ruszy budowa i kiedy pierwsi lokatorzy będą się mogli wprowadzić?
- Wstępnie planowaliśmy początek budowy na maj. Ze względu na fakt, iż pojawiły się możliwości negocjacji cenowych z wykonawcami i postanowiliśmy z tej opcji skorzystać, rozpoczęcie prac budowlanych przesunie się o miesiąc. Oddanie do użytku „Wiosny” przewidujemy na marzec 2018 roku. Aktualnie negocjujemy jeszcze harmonogram wykonania kolejnych etapów inwestycji i doprowadzenie do wykonania „Lata” i „Jesieni” równolegle w ramach jednego etapu. Zainteresowanie klientów jest olbrzymie, zatem pragniemy zapewnić realizację całego kontraktu w jak najkrótszym terminie.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

- Nie będzie szybkiego rozwoju Polski bez zapewnienia jej bezpieczeństwa energetycznego. Energetyka to przecież krwiobieg gospodarki – mówiła w czwartkowe południe (1 czerwca) premier Beata Szydło na tle gigantycznych konstrukcji powstającego w Elektrowni Jaworzno bloku 910 MW. - Odbudowujemy ją. Inwestujemy w polski przemysł, odbudowujemy polską produkcję.

W czwartek (1 czerwca) premier Beata Szydło odwiedziła jeden z największych placów budowy na terenie południowej Polski – budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Okazje ku temu były dwie. Pierwsza – najważniejsza z punktu widzenia inwestycji, to podpisanie wstępnego porozumienia w sprawie zaangażowania przez Polski Fundusz Rozwoju kwoty 880 mln zł w realizację budowy bloku energetycznego. Wspomniane porozumienie podpisali, w obecności premier Beaty Szydło, prezes PFR Paweł Borys i prezes TAURON Polska Energia Filip Grzegorczyk.
Druga okazją było zainicjowanie montażu turbiny – najważniejszego elementu turbozespołu generującego prąd w elektrowni i w związku z tym określanego mianem „serca” bloku energetycznego. Sygnał do rozpoczęcia montażu dała premier Beata Szydło wraz z prezesem Filipem Grzegorczykiem.
Stan zaawansowania inwestycji ocenia się aktualnie na około 33%. TAURON od pewnego czasu szukał możliwości wsparcia budowy bloku przez partnerów zewnętrznych. Inwestycja będzie realizowana w nowej formule finansowania poprzez obejmowanie udziałów w wydzielonej spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON właśnie przez zewnętrznych partnerów. Pierwszym partnerem stał się Polski Fundusz Rozwoju, który angażując kapitał w wysokości 880 mln zł, objął 13,9% udziałów w spółce Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Przypomnijmy, iż PFR jest państwową spółką strategiczną, powołaną w ramach realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w celu wspierania długoterminowych projektów inwestycyjnych w kluczowych gałęziach gospodarki.
Podpisanie porozumienia między PFR a TAURON Polska Energia S.A. znalazło natychmiastowe odzwierciedlenie w giełdowych notowaniach energetycznego giganta. Wartość notowań akcji TAURONA w ciągu czwartkowej sesji giełdowej wzrosła o 4%.
- Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno zapewni nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i nowe miejsca pracy. To także przykład mądrej polityki gospodarczej rządu. Inwestycja jest ekologiczna, oparta jest na nowoczesnych technologiach. Chodzi nam o to, by energetyka i górnictwo właśnie takie były – mówiła w Jaworznie Prezes Rady Ministrów.
Podkreśliła również, iż Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego przynosi spodziewane efekty wbrew krytyce przeciwników politycznych. - Wystarczyło kilkanaście miesięcy, byśmy mogli naocznie przekonać się, że to rzeczywiście działa. Tegoroczne wskaźniki gospodarcze za pierwszy kwartał są imponujące. Można powiedzieć, że odnotowujemy je z satysfakcją. Polska w tej chwili jest drugim krajem w Unii Europejskiej, który ma tak dobre wskaźniki gospodarcze, a to jest zaledwie pierwszy kwartał - wskazywała premier Szydło, nawiązując do ostatnich danych GUS o wzroście PKB w I kwartale 2017 roku o 4%. Tak wysokiego wskaźnika wzrostu nie przewidywały nawet optymistyczne prognozy.
- Wzrost PKB o 4% w pierwszym kwartale 2017 r., najniższe od 27 lat bezrobocie czy znakomite wyniki spółek Skarbu Państwa, w tym TAURONU, będące zasługą m.in. zmian sposobu zarządzania majątkiem państwowym, to dopiero pierwszy krok na drodze do dalszego dynamicznego rozwoju. Chcemy poprawiać życie Polaków. Rządzimy dla ludzi i dzięki ludziom, nie dla wąskich grup interesu. Wystarczy nie kraść, rządzić uczciwie, skutecznie, dbać o finanse publiczne, mądrze zarządzać majątkiem państwa i wspierać młodych – bardzo mocno podkreśliła premier Beata Szydło.
Blok 910 jaworznickiej elektrowni budowany jest w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV, przyłączonej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Planowane roczne zużycie węgla wyniesie do 2,8 mln ton. Paliwo w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy TAURON. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

- Naszą ambicją jest stworzenie osiedla, które mieszkańcy wskazywać będą jako przykład i źródło czerpania pozytywnych wzorców dla innych deweloperów i administratorów – mówi Henryk Węgrzyn, prezes spółki deweloperskiej budującej osiedle „Cztery Pory Roku” w Jaworznie. Osiedle oferować będzie rozwiązania dotąd niespotykane na innych jaworznickich osiedlach. „Cztery Pory Roku” nie tylko na sprzedaż, ale głównie na wynajem – doskonałe rozwiązanie dla młodych małżeństw.

Czy to dobry okres na inwestowanie w budownictwo mieszkaniowe w Jaworznie?
Henryk Węgrzyn: - Ja uważam, że doskonały. Spoglądając na budownictwo jednorodzinne oraz widząc, że w JTBS tworzą się kolejki ludzi chcących zapisać się na mieszkania rok do przodu - zanim jeszcze zostały zbudowane - wniosek nasuwa się jeden. Mamy do czynienia w Jaworznie z boomem mieszkaniowym. On wiąże się także z faktem, iż około 25 lat temu mieliśmy w naszym mieście wyż demograficzny. To właśnie ci młodzi ludzie weszli teraz w dorosłość, zakładają rodziny lub myślą o ich powiększeniu – chcą wraz z rodzinami mieć gdzie mieszkać. Poza tym rodzi się moda na zamieszkanie w Jaworznie. Nowoczesność o ludzkim wymiarze – takie staje się Jaworzno, takie będą też „Cztery Pory Roku”.

Pan pragnie zaoferować zupełnie nową jakość na jaworznickim rynku nieruchomości – mieszkanie na osiedlu „Cztery Pory Roku”, gdzie każdy z czterech budynków będzie nawiązywał do innej pory roku?
- To rzeczywiście będzie nowa jakość i trochę inne podejście do mieszkańca – czy to właściciela mieszkania, czy też najemcy. Chcemy zaoferować kompleksową obsługę między innymi z konserwatorem i ogrodnikiem na miejscu, z przedszkolem zbudowanym dla dzieci naszych mieszkańców tuż obok osiedla. Przecież jakość zamieszkania to nie tylko komfort samego lokum, ale także organizacja osiedla, jego otoczenie oraz gotowość administracji do rozwiązywania problemów, jeśli tylko takowe się pojawią.

Chwileczkę... mówi Pan o najemcach?! Czy mieszkania w „Czterech Porach Roku” nie będą przeznaczone wyłącznie na sprzedaż?
- Planujemy, że na sprzedaż pójdą mieszkania w pierwszym budynku – zgodnie z nomenklaturą osiedla nazywamy go „Wiosną”. Pozostałe z naszych pór roku - „Lato”, „Jesień” i „Zima” - będą stanowić ofertę mieszkań do wynajęcia. Jeśli znajdą się klienci na zakup lokali w kolejnych budynkach, nie będziemy stwarzać problemu. Niemniej stawiamy raczej na wynajem.

Deweloperzy z reguły chcą zbudować, sprzedać i szybko zarobić. Pan woli trudzić się z oferowaniem najmu?
- Ja się dostosowuję do wymogów rynku i nie jestem typowym deweloperem. Młodzi ludzie mają obecnie inne priorytety, spojrzenie na rzeczywistość i warunki niż starsze pokolenia. To są ludzie wciąż na dorobku, którzy muszą się liczyć z faktem, że pracę się zmienia, że wraz z wzrostem doświadczenia mogą otrzymać lepsze oferty w innych zakątkach kraju lub nawet zagranicą.

Chcą być zatem mobilni i elastyczni?
- Ano właśnie. Takie młode rodziny wolą zatem wynająć mieszkanie, aniżeli kupować je na własność. Zakup wiąże się przecież najczęściej z kredytem na dziesiątki lat, pewnym „uwiązaniem” do miejsca i kłopotem w przypadku potrzeby przenosin. Pan sobie wyobraża dylemat, przed którym staje rodzina, gdy zakupi mieszkanie na kredyt choćby w Jaworznie, a następnie okazuje się, że awans zawodowy męża lub żony wiąże się z pracą dajmy na to we Wrocławiu? Co wtedy zrobić? Tu rodzina, mieszkanie i kredyt, tam być może życiowa szansa?

Wynajem tych dylematów nie niesie?
- W przypadku młodych rodzin to najlepsze rozwiązanie. Nie wymaga wieloletnich zobowiązań, pozostawia otwarte możliwości i daje niezbędną obecnie elastyczność. Właśnie dlatego będziemy proponować wynajem w systemie partycypacyjnym, podobnie jak robią to TBS-y. Z tym, że nie będzie trzeba spełniać żadnych wymogów w postaci określonej liczby dzieci w rodzinie czy innych – nas to nie interesuje. Wystarczy wpłacić wkład partycypacyjny w wysokości uzależnionej od powierzchni mieszkania, który będzie oczywiście zwracany w chwili wyprowadzki oraz kaucję na poczet czynszu.

Pana firma przyjmuje już wpłaty?
- Co to, to nie! Będziemy budować ze środków własnych i kredytu. Żadnych wpłat na razie nie przyjmujemy. Na to przyjdzie czas w momencie przekazania kluczy do mieszkania i podpisania umowy. Teraz jedynie przyjmujemy zgłoszenia zainteresowanych zamieszkaniem w „Czterech Porach Roku” i tworzymy listy naszych przyszłych lokatorów.

Waszych przyszłych lokatorów? Sami będziecie administrowali budynkami?
- Nasza firma zbuduje budynki, a następnie będzie ich administratorem. Powiedziałem już Panu, że nie jesteśmy typowym deweloperem, który chce się tylko wzbogacić na sprzedaży. Klienci ze wszystkimi sprawami będą zgłaszać się wyłącznie do nas. Myślę, że to wiele kwestii ułatwi.

Zasadnicze pytanie – kiedy ruszy budowa i kiedy pierwsi lokatorzy będą się mogli wprowadzić?
- Wstępnie planowaliśmy początek budowy na maj. Ze względu na fakt, iż pojawiły się możliwości negocjacji cenowych z wykonawcami i postanowiliśmy z tej opcji skorzystać, rozpoczęcie prac budowlanych przesunie się o miesiąc. Oddanie do użytku „Wiosny” przewidujemy na marzec 2018 roku. Aktualnie negocjujemy jeszcze harmonogram wykonania kolejnych etapów inwestycji i doprowadzenie do wykonania „Lata” i „Jesieni” równolegle w ramach jednego etapu. Zainteresowanie klientów jest olbrzymie, zatem pragniemy zapewnić realizację całego kontraktu w jak najkrótszym terminie.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

Raport finansowy spółki Balamara, która nosiła się z zamiarem budowy kopalni w Cieżkowicach, wskazuje że projekt przestaje być priorytetem dla spółki. Obecnie Balamara skupia się na projektach Sawin i Nowa Ruda, niemniej podkreśla, iż wciąż utrzymuje prawo do wystąpienia o koncesję wydobywczą ze złoża Siersza 2 w okresie najbliższych trzech lat.

Finansowy raport Balamary za półroczny okres funkcjonowania do 31 grudnia 2016 został upubliczniony przed dwoma tygodniami. Przypomnijmy, iż spółka planowała budowę kopalni w ciężkowickich lasach, co zostało energicznie  oprotestowane przez mieszkańców dzielnicy. Swe negatywne opinie na temat Raportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji złożyła do katowickiego RDOŚ także gmina Jaworzno. W rezultacie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach nie uzgodnił pozytywnie wspomnianego raportu, lecz zażądał jego uzupełnienia w wielu zakresach.
W międzyczasie ministerstwo nie odnowiło spółce Carbon Investment (spółka zależna Balamary) koncesji na prowadzenie odwiertów badawczych na złożu Siersza 2, które znajdowało się w sferze zainteresowań spółki. Jednocześnie dotychczasowa koncesja na badanie złoża wygasła.
W półrocznym raporcie finansowym spółki skierowanym do udziałowców możemy przeczytać zapowiedź skupienia się na innych (bardziej perspektywicznych) projektach górniczych firmy – Sawin i Nowa Ruda przy odstąpieniu od kontynuacji prac badawczych na złożu Siersza 2.
„W raportowanym okresie Spółka przeniosła punkt nacisku z projektu Mariola i skierowała swe zasadnicze środki na projekty Sawin i Nowa Ruda ze względu na ich większą zasobność, skalę i spodziewany wyższy poziom zwrotu z inwestycji. Koncesja na badanie złoża dla projektu Mariola wymagała odnowienia, co dyktowało potrzebę znaczących inwestycji w odwierty. Zarząd Balamary uważa, iż przyszłe decyzje dotyczące wydobycia ze wspomnianego złoża nie wymagają dalszych prac wiertniczych, stąd ich kontynuowanie mogłoby zostać uznane za nieefektywne wydawanie środków finansowych. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania finansowe zarząd podjął decyzję , aby dopuścić do wygaśnięcia koncesji. Pozycja Spółki jest zabezpieczona w tym sensie, iż wciąż zachowuje prawo do wystąpienia o koncesję wydobywczą dla Marioli w okresie najbliższych trzech lat” - czytamy w raporcie.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

Jaworzno wciąż cieszy się zainteresowaniem deweloperów. Najnowszą inwestycją jest Osiedle Cztery Pory Roku, oferujące potencjalnym mieszkańcom szereg udogodnień, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Inwestycja na miarę potrzeb
Eksperci szacują, że w Polsce brakuje nawet miliona mieszkań. Lokale oferowane na rynku wtórnym nierzadko wymagają kosztownych remontów, a nowe budownictwo często wykracza poza możliwości finansowe wielu Polaków. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców województwa śląskiego i okolic, inwestor - spółka Osiedle Cztery Pory Roku sp. z o. o. - zdecydował się na budowę Osiedla, które będzie oferować optymalnie zaprojektowane mieszkania w cenach atrakcyjnych dla nabywców i dla wynajmujących - zależnie od potrzeb, zainteresowane osoby będą mogły zdecydować się na jedną z tych dwóch form zajmowania mieszkania. Warunki lokalowe będą zbliżone do popularnych TBSów, co spotka się zapewne z entuzjazmem wielu osób. Budowa ruszy już w kwietniu, a pierwszy jej etap ma zakończyć się w listopadzie bieżącego roku.

Gwarancja jakości
Ważnym elementem wyróżniającym Osiedle Cztery Pory Roku na rynku nieruchomości jest fakt, że deweloper będzie pełnił jednocześnie rolę administratora Osiedla. Zwykle inwestor/deweloper oddaje gotowy budynek pod zarządzanie zewnętrznej firmie, co nierzadko rodzi problemy. W tym przypadku ma być inaczej, a osoba odpowiedzialna za stan mieszkań będzie stale do dyspozycji mieszkańców.

Dobra lokalizacja
Nawet najpiękniejszy lokal może nie być wiele wart, jeśli znajduje się w mało atrakcyjnej okolicy. Osiedle Cztery Pory Roku będzie jednak położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych marketów, szkół i przedszkoli, co pozwoli zaoszczędzić wiele czasu na codziennych podróżach. Lokalizacja w pobliżu centrum, ale z dala od zgiełku i w bliskości lasu, z pewnością pozwoli prowadzić życie pełne harmonii i spokoju, zaś łatwy dojazd do drogi ekspresowej S1 i autostrady A4 to szybkie połączenie z Krakowem, Katowicami i innymi miastami aglomeracji śląskiej.

Atrakcyjne udogodnienia
Funkcjonalny układ lokali i świetne położenie to nie wszystko, na co mogą liczyć przyszli mieszkańcy. Osiedle Cztery Pory Roku ma być miejscem wyjątkowym, dlatego inwestor sięgnął po nowoczesne rozwiązania, takie jak zielone dachy, które stanowią naturalną barierę ochronną przed smogiem, spełniają funkcje termoizolacyjne, a w dłuższej perspektywie obniżają koszty eksploatacji mieszkań. Innym ciekawym udogodnieniem ma być wybieg dla psów i piesuar, aby wielbiciele zwierzaków i pozostali mieszkańcy mogli koegzystować w harmonii. Niewątpliwym atutem każdego z czterech planowanych budynków będą wewnętrzne, zamknięte dziedzińce z ogrodami – każde patio będzie miało inny charakter, związany z jedną z czterech pór roku.

Niższa cena za pierwsze 10 mieszkań
Sprzedaż mieszkań na Osiedlu Cztery Pory Roku ruszy już niebawem. Osoby, które zdecydują się na zakup jako pierwsze, mogą liczyć na wyjątkową promocję. Pierwsze 10 mieszkań będzie dostępnych w niższej cenie, zawierającej 10% upustu, dla pierwszych, zdecydowanych klientów. Aby na bieżąco śledzić informacje dotyczące Osiedla, wystarczy zapisać się do newslettera wchodząc na stronę www.osiedle.jaworzno.pl. Więcej informacji można uzyskać również w biurze, przy ul. Matejki 19 w Jaworznie lub pod numerem telefonu: 601 363 570 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Zapraszamy w imieniu Inwestora.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

W Jaworznie na terenie budowy nowego bloku 910 MW trwają zaawansowane prace budowlano-montażowe. Zakończono montaż konstrukcji nośnej kotła a charakterystyczny element budowy – chłodnia kominowa – osiągnęła już 165 z docelowych 180 metrów.

- Budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzująca się przy tym najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.
Projekt kotła dla jaworznickiego bloku uwzględnia sprawdzone rozwiązania technologiczne najnowszej generacji, co jest szczególnie istotne, ponieważ to właśnie elementy kotła pracują w najtrudniejszych warunkach tzn. przy najwyższych parametrach temperaturowo-naprężeniowych.
Montaż elementów części ciśnieniowej kotła nowej jednostki, która zawieszona będzie na belkach nośnych, rozpocznie się od zamocowania pionowo orurowanych paneli ekranowych, które zostaną przytwierdzone do bandaży ekranów komory paleniskowej. Następnie montowane będą pozostałe elementy ciśnieniowe. Ten etap będzie trwał przez najbliższych kilka miesięcy.
W docelowych miejscach magazynowania znajdują się już główne elementy turbiny. Jak tylko zakończone zostaną prace związane z wykonaniem dachu budynku maszynowni, rozpocznie się ich montaż. Poprzedzi go posadowienie generatora, który również dotarł już w rejon budowy bloku.
Równolegle trwają prace na innych węzłach budowy. Najbardziej charakterystyczny element budowy – chłodnia kominowa – osiągnęła 165 z docelowych 180 metrów. Systematycznie pnie się w górę absorber instalacji odsiarczania spalin. Dobiegają końca prace budowlane budynku Eurosilo – miejsca magazynowania gipsu z Instalacji Odsiarczania Spalin. Zaawansowane są również prace związane z układami pomocniczymi bloku. Powstają wieże przesypowe układu nawęglania bloku, przygotowywany jest plac składowy węgla. Trwa realizacja budowy kluczowych układów pomocniczych oraz towarzyszących - nawęglania i odpopielania bloku.
Nowy blok Elektrowni Jaworzno budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 kV będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy TAURON. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.
- Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50% – przypomina Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia do spraw zarządzania majątkiem i rozwoju.
Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany jest pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). Jest również przystosowany do wysokich rygorów emisyjnych wynikających z konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać ok. 2021r.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

Rozstrzygnięto przetarg na budowę szybu „Grzegorz” w Byczynie wraz z infrastrukturą powierzchniową. Wykonawcą generalnym drugiej największej w Polsce inwestycji górniczej od 20 lat będzie konsorcjum Kopexu – Przedsiębiorstwa Budowy Szybów S.A. z Famurem Pemugiem Sp. z o.o.

Zwycięska oferta konsorcjum opiewa na kwotę 227,9 mln zł, z czego Kopexowi jako liderowi konsorcjum przypadnie w udziale 172,9 mln zł, a Famurowi Pemugowi 55 mln zł.
Szyb „Grzegorz” ma powstawać w trzech etapach. Pierwszy zakłada budowę wieży szybowej i wykonanie instalacji mrożeniowej wraz z niezbędną infrastrukturą oraz głębienie szybu metodą mrożenia górotworu. Drugi etap polegać ma na pracach związanych z uzyskaniem funkcjonalności materiałowo-zjazdowej, a trzeci – zagospodarowanie placu szybowego.
Tauron Wydobycie ocenia dotychczasowy poziom zaawansowania inwestycji na 20% z poniesionymi nakładami na poziomie ponad 80 mln zł. Do tej pory zakończono budowę rozdzielni oraz linii kablowych zasilających szyb „Grzegorz”, a także wybrano wykonawcę prac polegających na drążeniu wyrobisk górniczych do szybu na poziomie 540 m. Przekazano front robót, gdzie trwają już prace przygotowawcze do drążenia około 1.625 m chodników.
Nowy szyb w Byczynie ma w założeniu udostępnić ponad 100 mln ton surowca i wydłużyć funkcjonowanie Zakładu Górniczego „Sobieski” do 2077 roku.
Godny uwagi jest fakt, iż budowa przez Tauron Wydobycie szybu „Grzegorz” jest drugą największą inwestycją górniczą w Polsce od 20 lat. Pod względem skali i kosztów wyprzedza ją jedynie budowa szybu w Jastrzębiu – Bziu prowadzona przez Jastrzębską Spółkę Węglową.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

W poniedziałek (14 listopada) rada nadzorcza Tauronu Polska Energia odwołała z funkcji prezesa zarządu Remigiusza Nowakowskiego. Od wtorku nowym prezesem został Filip Grzegorczyk.

Remigiusz Nowakowski funkcję prezesa pełnił od 8 grudnia 2015 roku, kiedy to na tym stanowisku zastąpił Jerzego Kurellę. Za kadencji Nowakowskiego przeprowadzono w spółce dogłębny audyt oraz opracowano nową strategię działania do roku 2025. Ma ona polegać przede wszystkim na zapewnieniu stabilności finansowej spółce oraz budowie silnej i konkurencyjnej grupy kapitałowej. Wszystko to w świetle problemów, z którymi boryka się cała branża wydobywczo-energetyczna w postaci spadków cen energii elektrycznej oraz wzrostu kosztów emisji CO2.
Jeszcze w swym ostatnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, opublikowanym 14 listopada, Remigiusz Nowakowski wspominał o strategicznym dla koncernu znaczeniu budowy bloku 910 MW. W jego opinii uruchomienie bloku w 2019 sprawi, iż od roku 2020 zapotrzebowanie na węgiel z kopalń wchodzących w skład Taurona Wydobycie miałoby być pokrywane w blisko 90 procentach. Jednocześnie wskazywał, że udział węgla w miksie energetycznym, zgodnie z trendami ogólnoświatowymi będzie spadał.
Tego samego dnia, gdy „Rzeczpospolita” opublikowała rozmowę z Remigiuszem Nowakowskim przestał być on prezesem zarządu jednego z największych koncernów energetycznych w kraju. Jego miejsce zajął Filip Grzegorczyk, który do tej pory pełnił funkcję podsekretarza w Ministerstwie Skarbu Państwa. Grzegorczyk już w latach 2007-2008 był związany ze spółką, gdyż był wiceprezesem i dyrektorem pionu zarządzania w grupie kapitałowej Tauron Polska Energia. Nowy prezes jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Posiada doktorat ze specjalności prawo wspólnotowe oraz habilitację ze specjalnością prawo gospodarcze. Jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Zarządzania.

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

Prezes TAURON Polska Energia Remigiusz Nowakowski uczestniczył w debatach i spotkaniach podczas Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego, które odbywa się w Warszawie przy okazji wizyty w Polsce prezydenta Chin - Xi Jinpinga.

- Już rozpoczęliśmy współpracę z chińskimi partnerami. W ubiegłym roku ustanowiony został program emisji obligacji o łącznej wartości ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 100 mln dolarów objął Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Jesteśmy zainteresowani rozwojem technologii niskoemisyjnych i szukamy partnerów – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes TAURON Polska Energia i podkreśla, że Grupa ma projekty, które już niebawem zaprezentuje na rynku.
Wyjaśnia, że TAURON rozważa możliwość pozyskania partnera do budowy elektrowni w Jaworznie o mocy 910 MW (projekt o wartości 1,5 mld dolarów) oraz analizuje możliwość sprzedaży części udziałów w posiadanych farmach wiatrowych o mocy 200 MW. - Mamy propozycje, a ich skala powinna zainteresować chińskich partnerów – dodaje prezes TAURONA.
Wraz z prezydentem Chin do Polski przyjechała delegacja przedstawicieli kilkudziesięciu kluczowych instytucji i firm chińskich, także instytucji finansowych oraz najwyższe kadry zarządzające Państwa Środka.
Jak zapowiedział wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, efektem wizyty chińskiej delegacji w Polsce ma być redukcja naszego deficytu w obrotach handlowych, między innymi poprzez otwarcie chińskiego rynku na nasze produkty rolno-spożywcze, a także polsko-chińskie inwestycje infrastrukturalne, współpraca celna, handel elektroniczny oraz współpraca w zakresie kultury i turystyki.

 

 

 

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...

W związku z rezygnacją Tomasza Cudnego z pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu TAURON Wydobycie oraz Wiceprezesa Zarządu Nowe Brzeszcze Grupa TAURON (unia personalna), 14 czerwca, Rada Nadzorcza TAURON Wydobycie powołała na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Technicznych TAURON Wydobycie Janusza Czarneckiego.

Jednocześnie Zgromadzenie Wspólników Nowe Brzeszcze Grupa TAURON powołało Janusza Czarneckiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Technicznych NBGT.
Rezygnacja Tomasza Cudnego z pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu TAURON Wydobycie ds. Technicznych jest spowodowana objęciem przez niego stanowiska prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego.
Nowy wiceprezes - Janusz Czarnecki - jest absolwentem Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności podziemna eksploatacja złóż. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Po ukończeniu studiów w 1988 r. pracował w ramach struktur Katowickiego Holdingu Węglowego, kolejno w KWK Staszic, KWK Wieczorek, Biurze Zarządu KHW, KWK Mysłowice-Wesoła oraz KWK Murcki-Staszic. Przeszedł przez wiele szczebli zawodowej kariery, od stażysty do Naczelnego Inżyniera – Zastępcy Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego. Ratownik górniczy w latach 2005-2013. Od czerwca 2015r. pracuje w strukturach TAURON Wydobycie na stanowisku Głównego Inżyniera Górniczego Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie.

 

 

 

Dział: Biznes
Napisane przez
Czytaj dalej...